Na tej stronie znajdziesz wiele darmowych tutoriali dotyczących rysunku. Przygotowała je dla nas szkoła rysunku Domin. Warto zapisać sobie je wszystkie w katalogu „Szkoła rysunku Domin – materiały

Lekcje będą prezentowane od najłatwiejszych do najtrudniejszych. Tylko uważaj! Gromadzenie materiałów bez ich rysowania to nie jest dobra metoda. Jeżeli po paru miesiącach uznasz, że nie znajdujesz na nie czasu i niewiele porysowałeś, to zapisz się na jakiś kurs rysunku – my polecamy oczywiście Domina

Polecamy platformę kursów rysunku on-line OLADO:

Na platformie Olado możesz sobie wybrać i wykupić taką treść jaka Cię interesuje. Są tam lekcje zarówno dla kandydatów na architekturę, jak i osób pragnących rysować hobbystycznie.

Pakiet kursów do rysowania zwierząt
Przykładowy pakiet lekcji Video dotyczący rysowania zwierząt.

Link do tych lekcji:

https://olado.eu/pl_pl/produkt/zestaw-kursow-rysunku-online-jak-rysowac-zwierzeta/

W tych lekcjach na Olado fajne jest to, że dostęp jest dożywotni i można sobie skorzystać kiedy się chce.


Lekcja rysunku nr. 1 Martwa Natura – jak rysować martwą naturę

Nasze darmowe lekcje rysunku zaczniemy od tematu numer 1 – martwej natury. To czy martwa natura jest prosta czy łatwa zależy od Ciebie!

Na samym początku ustaw sobie gdzieś w pokoju kompozycję z trzech elementów np. jabłko, prosta butelka , prosty przedmiot. Wszystko połóż na ścierce kuchennej w kratkę. Dlaczego tak?

Jabłko – nie musi trzymać idealnych proporcji. Poza tym będzie miało ładne skale szarości … aaaa , oczywiście na początku rysuj tylko ołówkiem.

Prosta butelka – bez żadnych wzorów ani wyrafinowanego kształtu – ma cię zaznajomić z obserwacją przezroczystości.

Jakiś przedmiot – też najprostszy jaki znajdziesz! Nic skomplikowanego!

Ścierka w kratkę – ta kratka ułatwi ci rysowanie form obłych i pogiętych

jak zacząć rysować ołókiem martwe natury
Zaczynając rysować martwe natury skoncentruj się na stronie linearnej. Jeżeli przypatrzysz się przykładowi wyżej to zauważysz, że jest prowadzony kreską dynamiczną i szkicową. Nie staraj się za wszelką cenę żeby wszystko wchodziło w punkt. Różnicuj też natężenie linii. Linie pomocnicze niech będą najlżejsze, krawędziowe najmocniejsze ale bez przesady. Na koniec kreski muszą znikną pod szrafem naśladującym naturę.

PRO TIP do rysowania martwych natur:

  • jeżeli wybierasz się na architekturę, wzornictwo przemysłowe lub architekturę wnętrz staraj się pokazywać budowę wewnętrzną. W przyszłości cały projekt będzie musiał siedzieć w Twojej głowie. Musisz widzieć rzeczy niewidoczne!
  • jeżeli rysujesz hobbystycznie lub wybierasz się na malarstwo lub grafikę to rysuj bardziej wrażeniowo większą uwagę przywiązując do działań walorowych

Kiedy proporcje główne są ok! możesz przejść do dodawania detalu.

Od ogółu do szczegółu – to nadrzędna zasada w nauce rysunku. Najpierw zadbaj żeby wszystko maiło swoje proporcje. Jeżeli butelka wyjdzie Ci zbyt smukła lub zbyt pękata poprawiaj ją aż będzie dobrze. Nie ma nic gorszego w nauce rysunku jak wyrobić sobie zły nawyk. Takim złym nawykiem może stać się bagatelizowanie proporcji.

Jeżeli rysunek będzie miał zwalone proporcje to będzie wyglądał karykaturalnie. Żadne cieniowanie nie przysłoni złych proporcji. Złe proporcje mogą też wyjść dlatego, że jest zła perspektywa. Tak więc pilnuj perspektywy! Mówiąc slangowo – Ma się zbiegać!

jak narysować ładną martwę naturę
Ta martwa natura w skali od 1-10 ma poziom trudności 6. Więc Ty ustaw sobie coś łatwiejszego.
jak dostać się do liceum plastycznego
Martwa natura przyda Ci się zarówno gdy wybierasz się do Liceum Plastycznego jak i na ASP
darmowe lekcje rysunku - jak rysować martwe natury
Martwa natura to obok postaci ludzkiej najważniejszy z tematów