digital painting

Digital painting. Cyfrowy wymiaru sztuki

Digital painting to nowy, cyfrowy wymiar sztuki. Nie musisz kupować masy sztalug, pędzli czy tubek z farbą. A potem rozstawiać je po pokoju. Wystarczy odpowiedni tablet, komputer i oprogramowanie. 

Digital painting, co to jest?

Digital painting można zdefiniować jako rysowanie lub malowanie przy pomocy specjalistycznego sprzętu i oprogramowania. Służą one do przekazanie ruchów ręki twórcy na ekran komputera. Wykonywane ta techniką dzieło istnieje później jako plik w odpowiednim programie. Możemy je później przekształcić na inne popularne pliki graficzne, np JPEG, GIF, PNG.

Digital painting pozwala też na tworzenie ilustracji przeznaczonych do druku. Wymaga to zachowania odpowiednich standardów jak wysoka rozdzielczość czy odpowiedni tryb kolorów (CMYK).

Należy podkreślić, że to nie komputer tworzy dzieło. Z taką mylna opinią można się jeszcze czasem spotkać. Technika ta w dalszym ciągu wymaga od twórcy zarówno umiejętności manualnych jak i podstaw rysunku i malarstwa. Choćby takich jak znajomość perspektywy, anatomii, światłocienia i torii koloru. Jeżeli jesteś początkujący i bardzo chciałbyś nauczyć się takich rzeczy, skorzystaj z odpowiedniego kursu. Na przykład –kursu rysunku Domin.

Obejrzyj, jak wygląda tworzenie digital paintingu przez profesjonalistę. 

Digital painting, 5 głównych zalet.

  • Gdy coś nie wyjdzie, możesz poprawiać do skutku. Cofnięcie nieudane rezultatów swoich wysiłków jest bardzo łatwe. Wystarczy użyć skrótu Ctrl+S lub innych dostępnych sposobów jakie daje Ci oprogramowanie z którego korzystasz.
  • Okazuje się, że gotowe już elementy ilustracji przydałoby się przesunąć, obrócić lub zrobić w lustrzanym odbiciu? Na szczęście nie musisz efektów swojej pracy wyrzucać do kosza i robić wszystkiego od nowa. Wystarczy skorzystać z odpowiednich opcji programu. 
  • Korzystając z tych samych narzędzi (tablet graficzny, oprogramowanie), możesz uzyskać różnorodne rezultaty. Twoja ilustracja może nawet wyglądać jak wykonana techniką tradycyjną np. olejną lub akwarelą. 
  • Gotową ilustrację możesz powielać z macierzystego pliku niezliczoną ilość razy. Dzięki temu masz kontrolę nad jakością kopii. 
  • Brak ograniczeń typowych dla technik tradycyjnych. Kończące się farby, ołówki, kredki. Niszczące się pędzle, płótno, papier. Ograniczona liczba kolorów. Czyszczenie narzędzi po skończonej pracy. Takimi rzeczami nie musisz się przejmować. 

Digital painting, praca, zlecenia i hobby

jakie możliwości pacy daje digital painting? W jakich działalnościach artystycznych pozwala się realizować? Odpowiadając krótko: nieograniczone i w nieograniczonych! Wystarczy zajrzeć na stronę creativity.pl. lub na na ich instagramowy profil – Creativity – Studio Grafiki. Zobaczysz tam prace tworzone przez osoby profesjonalnie posługujące się digital paintingiem. Prace te stanowią też dobry przegląda działalności, w jakich stosuje się digital painting. :

A odpowiadając bardziej szczegółowo: oto przykłady wykorzystania digital paintingu na co dzień

  • Concept art – czyli grafika koncepcyjna. Wykorzystuje się ją przy produkcji gier oraz filmów i seriali. To wizualizacja 2D projektów postaci, pojazdów, lokacji, broni, stworów itd. Na ich podstawie w grach tworzy się później modele 3D, a w filmach dekoracje i kostiumy. Czasem zadaniem concept artu jest oddanie nastroju/klimatu jaki ma towarzyszyć danej lokacji, scenie.
  • Ilustracja – Ilustracje można tworzyć zarówno do książek, jak i gier planszowych, gazet, plakatów czy kalendarzy. W zasadzie każdy przykład 
  • Hobby – Czyli wszytko co robisz dla własnej satysfakcji. Mogą to być fanarty przedstawiające twoich ulubionych bohaterów filmowych, komiksowych czy postacie z gier. Mogą to też być twoje wsłane, autorskie prace tworzone do szuflady. Czy w zasadzie do odpowiedniego folderu na komputerze. Choć trochę szkoda by było by nikt nie zobaczył twoich dzieł. Na szczęście w Internecie znajdują się serwisy umożliwiające pokazywanie swoich prac szerszemu gronu odbiorców.  
... sprawdź też profil Creativity na Facebooku.
Kliknij tutaj
Previous slide
Next slide

Digital Painting - jak zacząć?

Rozpoczęcie działania w Digital Painting nie jest proste. Wszystko za sprawą drogiego sprzętu i oprogramowania.

Dlatego najlepszym sposobem rozpoczęcia rysowania cyfrowego jest rozpoczęcie od rysowania tradycyjnego. Tu potrzebujesz tylko ołówka i kartki.

Jeżeli możesz sobie pozwolić na zakup sprzętu to są tu dwie drogi:

  • iPad + Procreate – koszt iPada to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych a koszt aplikacji Procreate to wydatek kilkudziesięciu złotych
  • Komputer + tablet – Komputer warto mieć przyzwoity. Do tego zakup tabletu – koszt od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Większość profesjonalistów pracuje w oprogramowaniu Adobe – Photoshop. To w wersji studenckiej wydatek rzędu 1600 zł rocznie!

Jak widzisz nie jest to sprawa tania.