Dlaczego szkicowanie jest ważne?

darmowy kurs rysunku

Szkicowanie to jedna z najbardziej podstawowych umiejętności każdego, kto zajmuje się malarstwem, rysownictwem i innymi tego typu zajęciami. Ale dlaczego każdy to robi, i dlaczego stawia się na nim taką wagę?

Czym jest szkicowanie?

Szkicowanie to nic innego jak notatka, która pozwala ci na ustalenie kompozycji oraz zaznaczeniu najważniejszych elementów przyszłego obrazu. Szkic nie powinien zajmować więcej niż 15 min oraz nie powinien skupiać się szczegółach. Wiele osób gdy szkicuje niepotrzebnie próbuje zaznaczyć szczegóły, które na szkicu pojawić się nie powinny.


Zobacz także


Czemu jest ważne?

Szkic sam w sobie wiele daje. Szybkie rozmieszczenie najważniejszych elementów docelowej pracy pozwala na większe zrozumienie kompozycji. Zmniejsza to ryzyko błędów i nieco przyspiesza wstępny proces rysunku. Ułatwia także wyobrażenie tego, jak rysunek może wyglądać w przyszłości. To z kolei pozwala na pewnego sposobu zabawę kompozycją. Jeśli rysujesz coś z natury, to być może perspektywa z której widzisz daną kompozycje nie za bardzo ci się podoba. Za pomocą szkicu jesteś w stanie szybko wypróbować, z której strony obiekty będą najlepiej wyglądać na papierze.

Dodatkowo szkicowanie pozwala ci rozwinąć swoją szybkość oraz jakość kreski. Rysując szybciej zmuszasz się do robienia szybszych kresek, co sprawia że te stają się bardziej dynamiczne.

Sam limit czasowy już sprawia, że powoli zaczynasz skupiać się na najważniejszych rzeczach w danej kompozycji. Jest to bardzo ważne, szczególnie dla początkujących rysowników, którzy często zamiast skupić się na ogóle, skupiają się na niepotrzebnych szczegółach. Więcej porad dla początkujących w – 5 porad dla początkujących rysowników.

Jak nauczyć się dobrze szkicować?

Tak jak wcześniej wspominałem, warto dać sobie limit czasowy. Jest on kluczem do rozwinięcia dobrych nawyków. Czas jaki powinieneś spędzać na jednym szkicu nie powinien przekraczać 15 min, ale nie bój się ograniczyć tego czasu nawet do 5 min!

Dodatkowo nie bój się popełniać błędów. Zawsze gdy jeden szkic ci nie wyjdzie, możesz zrobić kolejny. Dzięki temu że robi się je szybko, nie będzie to stratą czasu, jak w przypadku większych i dłuższych prac.

Najlepszym sposobem do poprawienia się w rysunku jest oczywiście znalezienie osoby, która będzie w stanie dobrze Cię ocenić i poprawić, dlatego zalecane jest zapisanie się na różnego rodzaju kursy rysunku.