Zaczynając swoją przygodę z rysunkiem warto zastanowić się nad przyrządami z których dane nam będzie korzystać. Podstawowym przyrządem do rysowania i tym który przychodzi nam jako pierwszy do głowy jest ołówek. Jakie rodzaje ołówków będą dla nas najlepsze?
Na czym najlepiej rysować? Zobacz czy znasz odpowiedź na to pytanie!
Twardość grafitu
Zanim przejdziemy do tego jakie ołówków są najlepsze, warto jeszcze zorientować się czym się od siebie różnią. Podstawową różnicą jest ich miękkość. Im ołówek jest miększy, tym większą czerń możemy za jego pomocą uzyskać. Im ołówek jest twardszy natomiast, tym mniejszą.
Miękkość grafitu ma ogromne znaczenie, szczególnie jeśli szukamy odpowiedniego ołówka do cieniowania oraz linearek. Jeżeli zależy nam na technicznym rysunku, zawsze warto wybierać twarde ołówki. Dają one dokładną i cienką linię, oraz są łatwiejsze do zmazywania. Twardych ołówków możemy też używać jako pordysów. Podrys to szkic który tworzymy zanim zaczniemy cieniować.
Jeśli natomiast chodzi o samo cieniowanie, zdecydowanie warto używać miękkich ołówków. Dobrze sprawują się też do szybkich szkiców, podrysów jak i dużych rysunków. Ich wadą (lub zaletą) jest to że szybciej się wyczerpują. Częściej trzeba je temperować i trudniej je zmazać.
Miękkie ołówki oznaczone są literą „B”, natomiast twarde literą „H”. Na kursach rysunku zaleca się na początek ołówki z oznaczeniami 2B, 3B oraz 6B. Te trzy wystarczą aby stworzyć skończony rysunek. Możesz jeszcze spotkać się z oznaczeniami „HB” oraz „F”. To są ołówki których używamy w szkołach do pisania i szkicowania. Na kursach raczej ich nie spotkacie.
Rodzaje ołówków – podział na „obudowę”
Oprócz miękkości grafitu do wyboru macie jeszcze wybór między ich obudowami. Wyróżniamy 4 główne typy ołówków:
- Ołówek drewniany – Najpopularniejszy i najczęściej wybierany ołówek na rynku. Są dostępne wszędzie i są najtańszym rodzajem ołówków które można zakupić. Co do minusów, wymagają częstego temperowania i są podatne na złamania. Jeden upadek może decydować o tym czy ołówek będzie zdatny do użycia czy nie. Mimo tego dalej jest najczęściej stosowanym ołówkiem na kursach rysunku.
- Ołówek automatyczny – Obudowa wraz z wymiennym i wysuwanym rysikiem. Te z kolei mogą mieć dowolne miękkości. Dodatkowo ołówek może sam narzucać grubość rysika. Dobrze sprawdzają się w nadawaniu szczegółów, ale mniej w cieniowaniu. Najlepszymi grubościami będą 0.7 jak i 0.9.
- Ołówek mechaniczny – Podobne do ołówków automatycznych, składają się z metalowej obudowy i wysuwającego się grafitu. Różnicą jednak jest to że przyjmuje on różne grubości wkładów/rysików. Dodatkowo mamy też różne miękkości do wyboru. Wolno się zużywają i rzadko się łamią, o ile wkładamy rysiki do opakowania. Używamy ich głównie do technicznego rysunku, ale sprawdzą się także przy cieniowaniu.
- Sztabki – To są już grafity bez żadnej obudowy. Używane są głównie do dużych powierzchni i nakładania oraz rozcierania plam.
Który jest najlepszy?
Zaczynając, polecam kupno zestawu ołówków do rysowania które można nabyć w każdym markecie. Jeżeli rysujesz od jakiegoś czasu, warto pomyśleć o ołówkach mechanicznych. Pamiętaj jednak, że każdy ma swoje preferencje tak więc nie bój się eksperymentować!