Kurs malarstwa akwarelowego
Kurs malarstwa akwarelowego to świetnie uzupełnienie kursu rysunku architektonicznego
Zobacz jak akwarelę tworzy mistrz tej techniki Grzegorz Wróbel. Swoje pierwsze kroki w tej technice stawiał w szkole rysunku DOMIN
Obecnie prowadzi on poświęconą malarstwu akwarelowemu platformę akwarela.eu.
- Marta Kisiel jej prace można było podziwiać na wielu wystawach. Takich jak „Akwarela Water Colour” w Galerii Muzeum Regionalnego w Radomsku, czy „Magia Miejsc” we wrocławskim Centrum Kultury „Zamek”. Obie miały miejsce w 2019 r.
- Wiktor Mielniczuk absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Prowadził kurs akwareli i rysunku w szkole rysunku Domin. Mieszka w Szwajcarii. Swoje prace wystawiał min w Chinach, Włoszech, Polsce, Szwajcarii czy Słowacji.
- Tytus Brzozowski – architekta i malarza. Ukończył on Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Jest autorem licznych prac malarskich i ilustracji, których tematem przewodnim jest architektura Warszawy. Jego prace zostały wykorzystane przy produkcji filmu Po apokalipsie zrealizowane przez Dom Spotkań z Historią i Wolskie Centrum Kultury w 2016 r. Zaprojektował dwa murale, które zrealizowano w 2018 r. w Warszawie. Pierwszy powstał na ścianie biurowca Spark na Woli. Drugi na kamienicy przy ul. Grochowskiej 215. Jego akwarele były też elementem wystawy, która została zaprezentowana na Polskim Stoisku Narodowym podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych World Travel Market w Londynie w 2018 r.. W 2017 r. wydany został art-book Miastonauci z jego ilustracjami.
- i wielu, wielu innych.
Zainteresowany kursem akwareli?
Kurs malarstwa akwarelowego on-line, który jest godny polecenia?
Jeżeli chciałbyś poznać więcej akwarelowych tipsów i trików, koniecznie poznaj inne materiały filmowe Grzegorza Wróbla. Dzieli się on w nich wieloma swoimi poradami. Udostepnia je na kanale akwarela.eu. W marcu 2020 roku zainicjowana została tam ciekawa seria – Akwa-szort. Pokazuje ona jak wykonywać szybkie akwarelowe szkice. Jeżeli wiec zaczynasz swoją przygodę z tą techniką, to warto zasubskrybować ten kanał. Na pewno będzie stanowił dużą pomoc w nauce.
Kurs malarstwa akwarelowego, czego będziesz potrzebował na początek?
- Farby akwarelowe. To oczywista oczywistość. Na początek wystarczy Ci siedem kolorów: Błękity -French Ultramarine oraz Cerulean Blue, Zieleń Virian, Brązy – Siena Palona i Sepia, Czerwień– Cadmium Red oraz Żółć– Cadmium Yellow. Nie przejmuj się jeżeli nie spotkałeś wcześniej tych nazw i nie wiesz jak te kolory wyglądają. W sklepie internetowym powinieneś je łatwo znaleźć wpisując nazwy w wyszukiwarkę. A jeżeli w twojej okolicy jest otwarty sklep plastyczny, sprzedawca powinien orientować się co ma na składzie. Najlepiej wyposażyć się na początek w farby w tubce. Wtedy na etykiecie zawsze masz wydrukowaną nazwę danego koloru.
- Papier akwarelowy. Najlepszy będzie fakturowany o gramaturze 300 g/m2. Może być ona mniejsza, ale pamiętaj aby dolną granicą było 250 g/m2. Poniżej tej gramatury papier jest zbyt cienki. Szybko chłonie wodę, przez co marszczy się i drze.
- Pędzle. Na początek wystarczą trzy ze sztucznego włosia. Mniejszy o wielkości 4, większy o wielkości 10 oraz pędzel ławkowiec.
- Ołówki. Przydadzą się do wykonania delikatnego podrysu pod akwarelę. Dlatego dobrze aby podsiadały miękki grafit. Najlepiej 3b lub 6b. Oczywiście przyda się też gumka do ścierania. Zarówno zwykła jaki i chlebowa.
- Akcesoria dodatkowe. Paleta do rozdrabniania kolorów. Najlepiej z białego plastiku. Papierowe ręczniki lub chusteczki higieniczne do wycierania pędzli lub usuwania nadmiaru wody z akwareli. Taśma papierowa maskująca, do oklejenia brzegów papieru. Płyn maskujący w postaci sztyftu lub płynu w butelce. Przyda się do zabezpieczania miejsc na rysunku, których nie chcemy przypadkowo zamalować. Gąbka.