Rysowanie na stole, desce a sztaludze.

szkoła rysunku w Poznaniu

W rysunku liczy się nie tylko jakimi przyborami rysujesz, ale także na czym rysujesz. Samo rysowanie nie będzie opierać się tylko na umiejętnościach, ale również na tym, gdzie rysujesz. Tak więc co jest lepsze: Stół, deska czy sztaluga?


Chcesz nauczyć się rysować? Zobacz jakie ołówki się do tego nadają!


Rysowanie na stole

Jest to chyba najbardziej popularny sposób na rysowanie. Jest to szczególnie popularne ze względu na wygodę oraz to, jak przyzwyczajeni jesteśmy do pisania na stołach. Dodatkowo w szkołach rzadko kiedy wspomina się inne sposoby na rysunek a lekcje plastyki zwykle też prowadzone są w klasach od innych zajęć. To sprawia, że przyzwyczajeni jesteśmy do rysowania na stołach

Nie jest to zła rzecz. Jedną z największych zalet takiego rysowania jest stabilność stołu. Powierzchnia na której rysujemy nie rusza się, co pozwala na większą precyzję. To pozwala nam też na wygodne ułożenie ręki.

Minusem są jednak skróty perspektywiczne. Rysując na stole kartka pozostaje względem nas pod tym samym kątem. To co za tym idzie to to, że perspektywa będzie nieco zakrzywiać nasz rysunek. Nieważne jak obrócimy kartkę, nie zmieni to kąta, pod jakim na nią patrzymy.

Rysowanie na desce

Najbardziej popularny sposób rysunku, jeśli chodzi o kursy rysunku. Rysowanie na desce jest bardzo często pierwszą rzeczą którą się na nich uczymy, i to nie bez powodu


cykl rysunkowy wierzby mazowieckie

Zobacz także:


Jedną z największych zalet jest mobilność. Deskę możemy zabrać wszędzie. Nie jest to oczywiście zawsze wygodne, ale jest o wiele lepsze niż rysowanie na kolanach. Dodatkowo, deska pozwala na kontrolowanie kąta, pod jakim patrzymy na kartkę. Pozwala też ją łatwo obracać.

Największym minusem jest jednak jej niestabilność. Trzeba pamiętać o dobrym ułożeniu nóg. Kolana powinny być od siebie oddalone. Nie można zakładać nogi na nogę, gdyż zdestabilizuję to deskę.

Rysowanie na sztaludze

Ostatnim sposobem jest rysowanie na sztaludze. Najczęściej wykorzystywany sposób w malarstwie, rzadziej w rysunku.

Ten sposób jest najlepszym jeśli chodzi o kąt, pod jakim patrzymy na papier. Na sztaludze, jesteśmy w stanie ustawić ten kąt, tak, że rysunek nie będzie podlegał skrótom perspektywicznym. Dodatkowo deska którą stawia się na sztaludze, będzie stabilnie położona, więc nie musimy martwić się o nasze ułożenie nóg.

Jednakże kąt, który tak bardzo nam pomaga, jest też największą wadą tego sposobu. Rękę musimy trzymać w powietrzu, co mocno zmniejsza precyzję. Nie mówiąc już o tym, że trzymanie rąk w górze często męczy i sprawia, że nasze ręce drętwieją.

Podsumowanie

Każdy sposób tak na prawdę działa. Jest to głównie kwestia przyzwyczajeń. Jednakże nie da się ukryć, że większość artystów wybiera deski i sztalugi ponad stoły. Głównie przez mobilność oraz unicestwienie skrótowości perspektywicznej.