Blog

Jak narysować psa?

Zaczynamy od tutoriala „jak narysować psa?”

Działaj wg tego schematu:

  • Rysuj po kolei to co jest na materiałach
  • Dobrze jest je sobie wydrukować żeby patrzeć na kartkę nie na monitor. Wydruk masz wtedy obok kartki na której rysujesz.
  • Nie przechodzisz do kolejnego kroku dopóki nie narysujesz aktualnego. Tutaj masz naukę rysunku od podstaw krok po kroku więc nie skacz po wyższych fazach
  • Znajdź kogoś kto będzie wstanie zrobić ci poprawę- korektę Twojej pracy ponieważ nie jest tak, że będąc amatorem lub początkującym narysujesz dokładnie tak samo. Osoba którą wybierzesz musi umieć rysować nie gorzej od tego tutoriala – ale to chyba oczywiste. Ktoś kto rysuje tylko kwiaty może mieć problemy z wyłapaniem i skorygowaniem błędów w rysowaniu psa. Można bezpośrednio dać do korekty osobie która narysowała ten tutorial.
  • Pamiętaj, że ma prawo Ci nie wyjść za pierwszym razem, więc za jakiś czas narysuj tego psiaka jeszcze raz!
  • Trzymaj się wiernie opisów, które wyjaśniają jak rysować tego psa – są one przy każdym obrazku.

 

Mamy dla Ciebie niespodziankę - 4 lekcje on-line Video za darmo

Kliknij w link poniżej i odbierz dostęp do czterech lekcji on-line i za darmo! Dostęp masz dożywotni i do niczego Cię nie zobowiązuje. Lekcje możesz robić kiedy chcesz, jak chcesz i w swoim tempie.

Jak narysować psa cz.1 Szczeniak - faza 1 - podrys

rysunek ołówkiem dla początkujących

Skompletuj materiały plastyczne i przystąp do rysowania tego psa!

Jaki papier będzie najlepszy do tego rysunku?

  • Format A3 lub A4. Jest jeszcze format pośredni – B4 ale on ciężej dostępny. Nie schodziłbym poniżej tych formatów ponieważ wtedy kreska będzie za gruba w stosunku do ogólnych proporcji. Nie polecam też większych formatów ponieważ za długo Ci się zejdzie. Drugim powodem jest to, że cieniowanie tej lekcji rysunku jest adekwatne do wielkości arkusza. 
  • Co do arkusza papieru – wybierz gramaturę 180g. Nie rysuj na kartce z drukarki. Ma ona tendencję do zagięć. Co to jest gramatura dowiesz się niżej.

Jaki ołówek do rysowania będzie najlepszy?

  • Ołówki – My na naszych kursach rysunku  polecamy te firmy : Derwent, Cooh-i-Noor, Faber Castell, Staedtler.  Jeżeli kupisz dowolny z tych ołówków to będzie to dobra jakość. Nie żałuj pieniędzy na dobre materiały plastyczne. Nauka rysunku na gównianym sprzęcie bardziej może zniechęcić niż zachęcić. Dlatego zadaj sobie trud i pojedź do sklepu plastycznego
  • Pro-tip: Na początku warto kupić sobie komplet ołówków w metalowym opakowaniu. Ołówki skrajne będziesz używać wyjątkowo rzadko. Np ołówków 4h praktycznie się nie używa. Dlatego nie będą się zużywać. Uniwersalną miękkością ołówków jest 2B – to jest miękkość dla początkujących. A to dlatego, że nie będziesz rozcierać ręką już narysowanych kresek. Potem zauważysz, że dużo głębszą czerń uzyskuje się ołówkami 4B. A jeszcze z czasem dostrzeżesz malarskość plamy przy użyciu ołówków 6b a nawet bardziej miękkich. Z czasem będziesz dokupować tylko ołówki te które najszybciej Ci schodzą.
  • Pro-tip 2 – nie mieszaj ołówków twardy z miękkimi. Twarde ryją papier i jak nałożysz cieniowanie powstaną białe kreski tam gdzie ołówek twardy zrobił bruzdę. Najlepiej – zrób sobie taką próbę – zapamiętasz to na lata!

Co to jest gramatura w papierze?

Gramatura – to jest liczb gramów na metr kwadratowy papieru. Jeżeli mówimy – Papier ma gramaturę 200 – to oznacza, że metr kwadratowy takiego papieru waży 200 gram. Im wyższa gramatura tym papier jest grubszy i sztywniejszy. Dla porównania – gramatura kartki z drukarki/xero to 80 g na m2. Tzw. Brystol – czyli podstawowy papier rysunkowy ma gramaturę 180.

Ten materiał został przygotowany dzięki p. Wojciechowi Domińczakowi

Materiały do strony o tym „jak rysować psa” przygotowane zostały dzięki znanemu artyście – p. Wojciechowi Domińczakowi.

Wojciech Domińczak jest też założycielem Szkoły Rysunku Domin, Creativity i Kontrastownia

Zachęcamy do odwiedzin jego strony www : https://www.dominczak.waw.pl/

A poniżej trzy najnowsze Jego rysunki z cyklu „Wierzby mazowieckie”

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się jak narysować takie wierzby to kliknij w poniższy link

Jak narysować psa cz.1 - faza II

lekcja rysunku dla najmłodszych

Materiałów plastycznych ciąg dalszy

W tym akapicie poznasz kilka fajnych gadżetów, które sprawiają że rysowanie jest jeszcze bardziej przyjemne. 

Gumki

  •  gumka zwykła – ja teraz spojrzałem na to jaka gumka leży u mnie w pojemniku i były dwie Staedtler i Pentel – obie są dobre, obie polecam
  • gumka chlebowa – to tak gumka przypominająca szarą plastelinę. Jest to narzędzie bardzo przydatne. Ważne żeby nie traktować jej jako zwykła gumka do wycierania. Gumka chlebowa służy do zdejmowania nadmiaru ołówka. Gumką chlebową świetnie robi się efekt sfumato – zamglenie, zadymienia trzecich planów. Tak samo jeżeli podrys wyjdzie ci za mocno – wałkujesz wtedy gumką chlebową i on słabnie.  Jeżeli chodzi o firmy polecam Faber Castell i Staedtler.
  • gumka elektryczna – tak! jest cos takiego. Ja osobiście używam gumki Derwent i jestem z niej bardzo zadowolony. Gumka elektryczna służy do wybierania światła na rysowanym obiekcie. Świetnie też się nada do włosów i sierści. Szczególnie kiedy taki jasny kosmy trzeba zostawić na tle ciemnych loków. Jednak z zakupem gumki elektrycznej nie kupuj na początku – poczekaj z tym parę miesięcy.

Temperówka elektryczna

 
To jest dopiero fajny gadżet! Naprawdę sprawia frajdę używanie go. Temperujesz szybko i sprawnie. Tam są takie śmieszne „żarna”, które nie łamią grafitu. I dzięki temu przedłużasz żywotność ołówka.
W zwykłej temperówce ostrze szybko się tępi a potem szarpie drewno wokół grafitu a z czasem naprężenia są tak duże że pęka grafit.

Kurs Rysunku = DOMIN

Jak narysować psa faza III

Teraz przychodzi czas na właściwy temat „jak narysować psa?”

Jeżeli popatrzysz na pierwszy obrazek zobaczysz dynamiczną i lekką kreskę.  Żeby uzyskać taką jakość trzeba wielu lat ćwiczeń. A więc pierwsza rada, którą stosujemy w naszej szkole rysunku to :

Nie porównuj swojego poziomu 1 z czyimś poziomem 300

Bo to się musi skończyc źle!

Wiele osób na samym początku chce sprawdzić czy się nadaje. Tu odpowiedź jest prosta – nadajesz się! Co w cale nie oznacza że rysunek nr.1 pt „jak narysować psa” wyjdzie Ci dobrze. 

Jeżeli masz juz jakąś wprawę to może wyjść ci całkiem nieźle. Jeżeli dopiero zaczynasz to potraktuj to jako ćwiczenie.

Tu warto jeszcze przyjrzeć się związkowi frazeologicznemu „jakąś wprawę”. Gdybym pozostawił to bez wyjaśnienia to byłoby to „pustosłowie”. Bo tak naprawdę co to znaczy?

Dlatego przyjmij taką podziałkę w liczbach godzin:

1-100 godzin spędzonych nad rysunkiem  – w miarę wiesz jak działa ołówek i jak się nim posługiwać. Kreska jest jednak ciężka i gubisz proporcje.

100-200 godzin – umiesz coraz więcej ale nadal popełniasz fundamentalne błędy. Kreska jest już bardziej artystyczna. Coraz lepiej widzisz proporcje.

200-500 godzin – znajdujesz uznanie u babci i mamy 😉 Coraz częściej słyszy się głosy „W kogo on/ona ma taki talent”? Sprawnie robisz lekcje rysunku na podstawie tutoriali takich jak ten tutaj „jak narysować psa”

500-1000 godzin – już jest dobrze, Twoje rysunki są wieszane na tablicach w szkole czy też w szkołach rysunku

 

Szczeniaczek już patrzy na nas tymi słodkimi oczyma

kurs rysunku hobbystyczny

Dalsze pro-tipy lekcji jak narysować psa

Powyżej 1000 godzin rozpoczynasz żmudny proces dochodzenia do mistrzostwa.

Jak widzisz miarą jakości nie jest talent który nie istnieje ale liczba godzin spędzonych nad rysunkiem! Co więcej te godziny muszą być z pełną koncentracją i zaangażowaniem a na koniec powinna być przeprowadzona redominizacja – co to jest redominizacja wyjaśnione będzie niżej.

Ile godzin tego psa rysowała autorka a ile godzin będziesz rysować Ty?

ja zleciłem tutorial „jak narysować psa” wykładowczyni naszej szkoły rysunku. Wybrałem osobę sprawną i z dużym skillem. Do takich zadań zawsze wybieram osoby najsprawniejsze ponieważ będę musiał mniej zapłacić za godziny wykonania tego. Czysty rachunek ekonomiczny.

Tak więc ile czasu na ten rysunek poświęciła Dominika? Koło 5-6 godzin. 

Kiedy daję go uczniom na naszych kursach rysunku to Oni próbują go zrobić w 2-3 godziny. Tak więc zadaj sobie pytanie:

Czy ja, osoba niedoświadczona, narysuję tutorial „jak narysować psa” tak samo dobrze w czasie krótszym niż autorka która jest doświadczoną rysowniczką ?

Czyli jeżeli Dominika poświęciła 6 godzin ty przewidź na to godzin 12!

Ale uwaga!

Nie w jednym kawałku!!!

Bo jak powiesz sobie teraz usiądę i będę rysować 12 godzin pod rząd to na 99% nie usiądziesz do tego.

Pro-Tip:

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie Ready-Deski, Złotej Godziny i Stopianów.

Redominizacja – system pracy nad rysunkiem w którym wykorzystuje się, działanie „ćwiczeń celowych”. Redominizacja jest bardzo skuteczną metodą przyspieszającą naukę rysunku. Jeżeli stosuje się ją konsekwentnie można przyspieszyć dojście do poziomu mistrzowskiego nawet o kilka lat. Redominizacja przydatna jest w każdym wieku i na każdym poziomie edukacji artystycznej.

fajny rysunek ołówkiem

Proporcje są szalenie ważne!

Kiedy już wygospodarujesz czas i usiądziesz do rysowania psa to bardzo dużo czasu poświęć na odwzorowanie proporcji.

Wszystko sprawdzaj, wszystko domierzaj końcówka ołówka. Jeżeli zwalisz proporcje i np. oczy nie będą w jednej linnii to cieniem tego nie nadrobisz.

Jeżeli widzisz że twój piesek jest inny niż ten na samouczku to wycieraj i poprawiaj aż będzie dobrze.

Dopiero wtedy możesz przejść do kolejnej fazy.

Różnicuj nasycenie linii! 

Kiedy budujesz proporcje rysuj taką „mgiełka ołówkową”. Kiedy już narysujesz dobre proporcje to wtedy możesz wzmacniać linie konturowe.

Miej  tutorial „Jak narysować psa” wydrukowany i leżący na biurku obok Ciebie!

Dzięki temu będziesz mógł przerzucać wzrok z tutoriala na twój rysunek.

Rysunek wykonuj w tej samej skali co wydruk. Dzięki temu szybko przerzucając wzrok z jednego na drugi dostrzeżesz błędy i niekonsekwencje w proporcjach.

Można też porównać i poprawić proporcje metodą szybowania.

Mega Pro Tip jak narysowac psa:

  • Naklej wydruk tutoriala  „jak narysować psa” na szybę
  • Przyłóż do niego swój rysunek
  • Przyjrzyj się co jest inaczej
  • Popraw na swojej kartce
  • Przejdź do daleszego rysowania

Jeszcze jedna strona z tym jak narysować psa:

Tu na tej stronie z poradnikiem jak narysować psa masz tylko przykłady ołówkiem. Na poniższej stronie znajdziesz inne samouczki wśród których będą też takie rysowane kredką. Warto wejść i na tę stronę:

Jak narysować psa – dodatkowe poradniki od podstaw w ołówku i w kredce!

Jak narysować psa cz. II - portret psa

jak się rysuje psa

I tak przeszliśmy do drugiego tutoriala „Jak narysować psa”

Przeszliśmy fizycznie ale jeszcze jeden akapit o poprzednim rysunku.

Dalszym etap pracy nad rysunkiem psa będzie nasycanie plam. Można to tez nazwać natężaniem waloru.

Nie leć od razu na czarno po całości. Nasycaj stopniowo. 

Na początku nałóż lekkie szarości tak żeby zaznaczyć co pozostanie białe a co przyciemnione. Do tego warto mieć wydrukowaną referencję – zdjęcie lub tutorial w skali szarości. Szczególnie będzie to ważne kiedy będziesz już samodzielnie rysować kolejnego psa ze zdjęcia.

PRO-TIP:

Rysuj ze sprawdzonych źródeł. Wykorzystuj zdjęcia co do których masz pewność że możesz ich użyć. Najlepiej jak będą to zdjęcia własne lub z darmowych banków zdjęć. My korzystamy z tych:

  • Pexels
  • Pixabay
  • Unsplash
 
Na prezentowanym obrazku mamy kolejny tuotorial do tematu „Jak narysować  psa”  Teraz przyjrzymy się jakości kreski. Żeby dojśc do takiej jakości trzeba wielu ćwiczeń.
To co odróżnia rysownika profesjonalnego od amatora to między innymi jakość kreski. Dominika, która jest autorką tego rysunku jest jedną z naszych najlepszych wykładowczyń. Wykonała dla szkoły rysunku domin masę doskonałych materiałów. Te prezentowane tu na stronie to tylko wierzchołek góry lodowej.

Co to jest walor?

Walor – najszybciej tłumacząc to natężenie czerni (w przypadku rysunku ołówkiem) lub natężenie koloru (w przypadku malarstwa kolorowego lub kredek) Kiedy mówimy że coś ma mocny walor mamy na myśli jak ciemna jest prac. Tutaj masz przykłady faz o różnym walorze. II faza jest mniej ciemna i ma mniejsze natężenie waloru. Ostatnia faza ma silny walor.

pies rysunek

Jakość kreski w rysunku odręcznym

Kontynuując wątek z akapitu wyżej…

Kreska wysmakowana, lekka, artystyczna to kreska nad którą ćwiczy się latami czym ona się charakteryzuje

  • ma różne natężenia – to artysta decyduje kiedy dać kreskę lekką jak mgiełka a kiedy uderzyć mocniej – popatrz na pierwszą fazę tutorailu jak narysować psa – tam jest cała różnorodność kresek
  • końce bez „haczyków”
  • środek kreski grubszy a końce rozpuszczone
  • kreska prowadzona lekkim uderzeniem – to jest chyba najcięższe do uzyskania i wymaga wielu ćwiczeń
Żeby nauczyć się takiego rysowania warto ustawić to jako „ćwiczenia celowe”. System pracy ćwiczeniami celowymi jest opracowany na naszych kursach rysunku. W skrócie polega to na tym że kiedy wykonujesz jakieś ćwiczenie możesz ustawić też sobie jakieś ćwiczenie celowe czyli umiejętność rysunkową którą aktualnie ćwiczysz. Wymaga to pełnej koncentracji nad wykonywanym ćwiczeniem.

 

Kompozycja – czyli jak dobrze wykadrować rysunek

Teraz porównamy kadry wszystkich trzech tutoriali do tematu „jak narysować psa”. W pierwszym kadrze mamy całego psa widocznego w kadrze. W aktualnym pies jest ucięty krawędziami kartki. W trzecim mamy wyraźnie oś symetrii.

Opiszmy je dokładnie:

4 najczęściej wybierane kursy artystyczne:

Wśród osób odwiedzających tę stronę jest też  pewnie wielu takich którzy chcieliby dołączyć do jakiegoś kursu rysunku.  Pewnie masz też podobne doświadczenia z gromadzeniem się materiałów na dysku  a potem z miesiącami nie rysowania. Współczesne czasy już takie są. Kurs rysunku jest „zaklepaniem sobie czasu” oraz objęcie mentoringiem przez osobę dużo bardziej sprawną rysunkowo. Poniżej polecamy kilka kursów rysunku które mogą Ci się przydać.

Kurs na architekturę

Architektura to świetny zawód! Jeżeli źle wybierzesz profesję możesz męczyć się całe życie. Jednak zawsze możesz wybrać kreatywną i pasjonującą architekturę.

Kurs artystyczny - na ASP

Uprawianie sztuki to zupełnie inny wymiar życia. Możesz cały ten czas zmagać się z wstawaniem do pracy w korporacji. A możesz wybrać wolny zawód i wstawać kiedy chcesz. Zostań artystą!

Kurs Digital Painting

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

Kurs akwareli

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

Przykłady kompozycji w rysunku

jak się rusje ołówkiem

Kadr 1 – piesek po całości

W tym kadrze możemy zobaczyć całą bryłę psa.  Artystka dodała też otoczenie żeby pokazać skalę.  Pies jest prawie symetryczny ale zabiegi kompozycyjne z trawą odcinają poczucie symetryczności. 

Kadr.2 portret psa

Tu autorka skupiła się na głowie i części szyi. Takie ujęcie jest bardzo dynamiczne. Dynamiczność uzyskuje się poprzez podzielenie arkusza papieru na płaszczyzny różne co do wielkości i kształtu.

Kadr 3 wilk symetryczny

Ten rysunek miał być co do zasady projektem tatuażu. W tatuażach bardzo często sięga się do symetrii. Np. gdyby ten tatuaż miał być na plecach czy mięśniu brzuchatym łydki. Ponieważ są to powierzchnie ciała symetryczne lub prawie symetryczne to miejsce trochę narzuca sposób kadrowania. Oczywiście z powodzeniem można stosować kadry niesymetryczne ale jak wiemy wiele osób decyduje się właśnie na takie osiowe rozwiązanie.

Patrząc na ten obrazek z tutoriala możesz nie dostrzec bardzo ważnej zasady kompozycyjnej – siatki fotograficznej.

Nie trudno przewidzieć, że rysunek tego psa pochodzi z fotografii. Procedura była taka 

  1. Fotograf zrobił sesję zdjęciową psu – w jednym z ujęć zastosował siatkę fotograficzną czyli podzielenie boków prostokąta na trzy. Umieścił głowę psa w miejscu przecięcia osi pionowej i poziomej.
  2. Wybrał jedno ujęcie które uznał za najlepsze. 
  3. Dominika wybrała to zdjęcie ponieważ spodobała się jej kompozycja. Do niego zrobiła tutorial.

 

Jak narysować psa - lista krok po kroku

jak rysować zwierzęta

Teraz jeszcze raz opiszę wszystkie kroki żeby narysować podobny rysunek

  1. Wybierz zdjęcie z darmowego banku zdjęć (Pixabay, Pexels, Unsplash)
  2. Innym rozwiązaniem jest zrobienie zdjęć swojemu psu – dokładnie takie same jak te tutaj w tutorialach. Przy okazji poćwiczysz fotografię 😉
  3. Wydrukuj je sobie w czerni i bieli – będzie Ci łatwiej ogarnąć walor
  4. Wydrukuj sobie tutoriale z tej strony i cały czas je podglądaj
  5. Narysuj obrys kształtu psa – bardzo precyzyjnie sprawdź proporcje
  6. Wrysuj lekką szarością ustawienie oczu i nosa
  7. Dodaj inne charakterystyczne elementy – o ile są
  8. Narysuj II fazę czyli zajmij się detalem – cały czas pilnuj proporcji. Dopóki nie uznasz że wszystko jest dobrze w proporcjach nie przechodź dalej
  9. Połóż swój rysunek obok zdjęcia z którego rysujesz. Przerzucaj szybko wzrok z rysunku na zdjęcie i w drugą stronę. Zrób to klika razy. To jest dobra metoda żeby zobaczyć czy Twój rysunek jest dobry w proporcjach. Czy kształty są identyczne. 
  10. Jeżeli uznasz że coś dramatycznie odbiega od prawdy – poprawiaj aż będzie dobrze
  11. Cały czas stosuj rozróżnienie grubości linii
  12. Przejdź do nakładania waloru
  13. Określ co jest najbardziej interesujące w Twoim rysunku i tam zacznij wzmacniać. Najczęściej będzie to głowa – to będzie przyciągało odbiorców.
  14. Następnie nasycaj rysunek inspirując się tym tutorialem.
  15. Kiedy skończysz swój rysunek przypatrz mu się uważnie. Jeżeli nie wyszło Ci tak samo jak na zdjęciu czy na tutorialu to za kilka dni podejdź do tego tematu jeszcze raz. 

 

Jak narysować psa - Wilk

jak narysować wilka

Zbliżamy się do końca niniejszego poradnika rysunkowego. Ponieważ już sporo treści było podanych wcześniej dotyczącego samego procesu rysowania to teraz napiszę taki dekalog nauki rysunku dla początkujących krok po kroku:

  1. Dobieraj tematy od łatwiejszych do trudniejszych – w razie czego podpytaj kogoś kto Ci pomoże
  2. Czerp z tego przyjemność i nie porównuj się z nikim
  3. Zadbaj o to żebyś miał czas na rysowanie! Bez tego ani rusz.
  4. Stosuj stopiany – to naprawdę pomaga
  5. Nie bój się kopiować – na kreatwyność jeszcze przyjdzie czas
  6. Rób studium różnych form – czyli ćwicz jakąś rzecz w wielu ujęciach
  7.  Rób ćwiczenia celowe! – Nie ma nic gorszego jak nie poprawianie błędów tylko klepanie cały czas tego samego
  8. Zadbaj o to żeby ktoś Ci korektę zrobił – wtedy będziesz wiedzieć co ćwiczyć
  9. Rysuj zgodnie ze swoim profilem osobowościowym – przyjrzenie się sobie zajmuje jednak dużo czasu. W pewnym momencie zobaczysz jednak że niektóre tematy leżą Ci bardziej niż inne. Nie rób tej oceny pochopnie bo bywa też tak, że lubimy to co nam wychodzi. Dlatego bardzo fajną metodą jest zapisanie się na różne kursy rysunku – pod ASP, na Architekturę , Hobbystyczny – tak żeby poznać zasady różnych działań. A po 3-4 latach zrób chłodną ocenę co sprawiało Ci największą frajdę. Czasami potrzeba na to nawet więcej czasu. 
  10. Rysuj! Rysuj! Rysuj! – wykorzystuj drobne chwile do rysunku – w pracy podczas rozmowy telefonicznej, w szkole na nudnej lekcji, między pierwszym a drugim daniem 😉
Ten powyższy dekalog bardzo Ci się przyda. Skopiuj go sobie , wydrukuj i powieś nad biurkiem!
łatwe rysunki do narysowania

Trzeci tutorial z cyklu jak rysować psa to projekt tatuażu.

W sztuce , tak jak w każdym biznesie  cena za „dzieło” jest pochodną popytu i podaży. Gdybym teraz miał wskazać kto najlepiej  zarabia na sztuce to podał bym bez zająknięcia  – tatuatorzy!

Przeczytaj tę rozmowę z moim dawnym uczniem a obecnie znanym tatuażystą:

„- Cześć Łukasz, słyszałem że rzuciłeś architekturę na rzecz tatuowania.

– No siemka, tak. Wiesz rachitektura jest fajna co do zasady ale mnie jeszcze bardziej kręcił sam czysty rysunek a tego po pewnym czasie na stuiach już nie ma.

–  No to fakt,  z resztą ja też nie zostałem w architekturze  🙂

– A jak Ci to wygląda finansowo?

– Jak mam dobry i pracowity miesiąc to zgarniam nawet 35.000 zł …

– że co k…,

– no wiesz ale wtedy zasuwam od rana do wieczora i jeszcze trochę w soboty

–  no dobra , ale to nadal kupa hajsu. 

– Tu muszę jedną rzecz Ci wyjaśnić. Te 35K mam w miesiącu w którym jadę do Londynu na zaproszenie tamtejszego studia, Mam tam rozgrzebane kilkanaście projektów. Kilku typom robię plecy – tego nie da się zrobić za jednym posiedzeniem – koleś by nie wytrzymał. Tak samo jak robię rękaw to też na raty. Tamto studio umawia mi klientów a ja siedzę i działam.”

Łatwo sobie wyobrazić, że obecnie jest moda na tatuaże – jest mnóstwo chętnych i popyt przebija podaż. Z tego co wiem podobnie jest z Muralami – w Polsce jest tak bardzo dużo brzydkich ścian 😉

rysunek psa

Projekt tatuażu czyli rozszerzenie nauki rysunku o kreatywność.

Patrząc na ten rysunek mamy pewność, że żaden wilk nie chodził z taką wypustką na głowie. Inną decyzją projektową jest pozbycie się tułowia – jego tam nie ma. Taki zabieg możemy nazwać interpretacją.

Proces twórczy przebiegał następująco:

  • Artystka wzięła zdjęcie wilka. Nie musiała dbać o prawa autorskie ponieważ stanowił on tylko inspirację. Narysowanie głowy wilka z pamięci jest możliwe pod warunkiem, że wcześniej dany artysta przećwiczył wilka wiele razy.
  •  Zrobiła studium – tak żeby rozpoznać charakterystyczne elementy.
  • Podjęła decyzję co wzmocnić a co zostawić. Gdzie dać lekką szarość a gdzie przyładować czernią.
  • Następnie wykonała kilka wersji metodą KDD 
  • Dzięki temu mogła wybrać najlepszy projekt.

Potem przeszła już do kolejnej fazy czyli narysowania wszystkiego na czysto

Procedura jest podobna do tego co było wyżej opisane, czyli :

Faza I rysunku

Wykonanie szkicu. Lekką kreską – na początku bez nakładania waloru. Mistrzostwo widać w operowaniu ołówkiem (4B) linia jest raz cieńsza raz grubsza. Czyli ręka naciskała raz mocniej raz lżej. Wraz z kolejnymi kreskami ścierał się czubek ołówka – doświadczony rysownik potrafi tak obracać narzędzie, że dostaje 

 

Zalinkuj proszę do tego artykułu na swojej stronie www lub na blogu - dzięki temu będzie on służył też innym!

wilk tatuaż

Faza II rysunku

To nadanie detali, grubości. Tak naprawdę pierwsza części tego tutoriala to taka faza przejściowa pomiędzy I a II faza. 

Na klasyczną I fazę to trochę za dużo ale i sam temat nie daje możliwości zrobienia klasycznej I fazy. 

III faza rysunku 

To ta najprzyjemniejsza. Ta część artykułu „Jak narysować psa” jest najlepiej reprezentowana. Już od samego początku mamy pokazaną tu szklistość oczu. Mocne kreski nadają też głębię osadzenia  w oczodołach.

Dominika nie nakłada od razu wszystkiego. Ona nasyca rysunek kolejnym warstwami ołówka. Gdzieniegdzie mocno przyciska tak żeby dostać czerń a gdzieniegdzie szybkimi energicznymi ruchami nadaje przejścia tonalne.

Popatrz też na subtelną grę cieni na nosie tego wilka. Wyraźnie widzimy granicę pomiędzy strefą cienia a strefą światła. Ponieważ pis nos nie jest biały mamy tu różne odcienie szarości.

Robienie tatuaży to zajęcie bardzo intratne. Dobry tatuażysta potrafi wyciągnąć nawet 20.000 zł miesięcznie na rękę. Podkreślam jednak DOBRY TATUAŻYSTA. A od dążenia do mistrzowskiego poziomu zależy czy będziesz dobry czy będziesz kiepski. 

Niewątpliwie musisz wykonać dużo DUPOGODZIN!

 

STRZEŻ SIĘ TEGO : (!!!)

Materiały rysunkowe w Internecie są fajne. Można ich nazbierać całą masę a kursy prześcigają się w dawaniu: „dobrego contentu”. Dlaczego:

Bo nikt ich nie robi …

a jeżeli robi to na tyle rzadko, że nie stanowią zagrożenia dla kursów rysunku stacjonarnego.  Zróbmy sobie listę zjawisk które mogą Cię czekać:

– Zapisując się na kurs rysunku stacjonarny – rezerwujesz sobie czas. Czas którego na próżno szukać w dniu codziennym. Jeżeli masz w sobie upór i samodyscyplinę to super ale badania są bezlitosne:

– 97,3 % osób nie ma w sobie samodyscypliny i zgodnie z Filozofią WUS, można przyjąć, że nikt nie zrobi nic. Teraz narasta w Tobie złość – a właśnie, że u mnie będzie inaczej. I będzie ale …

– na chwilę. Powołując się na moje ponad ćwierćwieczne doświadczenie w nauce rysunku wiem że dłuższym terminie brak WUS powoduje, że uczestnik lekcji rysunku robi 6,7 razy więcej niż ktoś kto chce samodzielnie.

– Jest jeszcze jeden niebezpieczny aspekt – Złe zrozumienie materiału. To jest tragedia.  Ktoś nawet z zapałem zaczyna rysować ale nie widzi błędu. I to go zablokuje na poziomie amatorskim do końca. 

– Opieka prowadzącego to sprawa kluczowa. Kiedy skręcisz niebezpiecznie w kierunku błędu on Cię naprowadzi. Samodzielnie nikt Ci nie powie co robisz źle i jak to poprawić. 

– Opieka prowadzącego to nie tylko pokazanie jak narysować kościół w Jerzmankach ale również wskazanie drogi rozwoju i celu.

A na koniec nagroda że dotarłeś aż tu
Kurs podstaw akwareli za darmo.

Jeżeli chciałbyś spróbować się w tej technice a nie wiesz czy Ci się spodoba to tu pod tym linkiem znajdziesz podstawy malowania akwarelami. Akurat to co najbardziej potrzebne. Kupując farby i pędzle można popełnić kardynalne błędy. Wtedy zostaniesz z materiałami których nigdy nie użyjesz. Ten podstawowy kurs akwareli dokładnie tłumaczy co kupić i dlaczego.

Jak podoba Ci się ten materiał? Co moglibyśmy zmienić a co jest fajne? Napisz proszę w komentarzu.