Rysunek Architektoniczny – Czym różni się od zwykłego rysunku?

Architektura jest jednym z najczęściej obieranych i obleganych kierunków. Jest tak ze względu na to, że ludzie postrzegają go jako kierunek optymalny, szczególnie jeśli chcesz rysować. Ale rysunek architektoniczny nie jest zwykłym rysunkiem, jakie robimy w zeszytach czy kiedy nam się nudzi…


Interesuje Cię Architektura? Sprawdź jak dostać się na Architekturę i zwiększ swoje szanse!


Czym jest rysunek architektoniczny?

Rysunek architektoniczny to zbiór pewnych umiejętności i doświadczeń, które pozwalają na szybkie oraz dokładne wyrysowanie projektów w architekturze. Jest to jedna z najważniejszych umiejętności do wyrobienia w zawodzie architekta, i jedna z najbardziej użytecznych

Innymi słowy, składa się głównie ze zrozumienia perspektywy, i technik rysunkowych. Na ich podstawie architekt jest w stanie przedstawić projekt w jak najbardziej realistyczny sposób. Może wydawać Ci się, że nie różni się to zbytnio od zwykłego rysunku, w końcu na kursach rysunkowych zawsze wspomina się o perspektywie, czy różnicach w ołówkach. Jednakże architekt ma także niesamowite wyczucie przestrzeni, nie wspominając o tym, że rysunek architektoniczny jest rysunkiem głównie technicznym.

Nie tylko jest w stanie pokazać projekt od strony wizualnej. Jego zadanie polega głównie na zrozumieniu tego, jak dany projekt będzie budowany, i z czego będzie się składał. Jest to szczególnie ważne przy pierwszych etapach tworzenia projektów.

Oczywiście umiejętności to jedno, ale doświadczenie to zupełnie co innego. To właśnie ono mówi nam, jak zaawansowany jest nasz rysunek.


jak dostac się na architekturę egzamin z wyobraźni

Zobacz także:


Nauka rysunku architektonicznego

Samotna nauka rysunku architektonicznego jest niemożliwa. Ilość teorii którą trzeba przyswoić oraz ilość błędów których trzeba za wszelką cenę unikać, jest zbyt duża by samemu się go wyuczyć. Oczywiście jest to możliwe, ale aby dojść do profesjonalnego poziomu zaleca się, a czasem nawet wymaga się kursów rysunkowych. Nie tylko zmniejsza to ryzyko popełniania błędów, ale także przyspiesza naukę rysunku. Dodatkowo prowadzący sami siedzą w architekturze i dostosowują się do potrzeb kursantów.

Tak jak wspominałem wcześniej, najważniejsze są podstawy geometrii oraz perspektywy. Dodatkowo konstrukcje pewnych figur i brył pozwolą zrozumieć Ci, jak działa przestrzeń i jak wykorzystywać tą wiedzę w projektach. Potem dochodzi również konstrukcja cienia, ćwiczenia na igurrach i wiele innych ważnych lekcji.

Jak zostać architektem

Oczywiście na początku najważniejsza jest rekrutacja oraz egzamin. Rozpiskę wszystkich uczelni znajdziesz w artykule: Zdawanie na Architekturę – Terminy i Zasady Wszystkich Uczelni. Znajdziesz tutaj wszystkie uczelnie które dają możliwość studiowania Architektury.

Polecam także przeczytać: Jak zdać na Architekturę – Radzi ten kto zrobił to najlepiej. Znajdziesz tu wszystkie potrzebne informacje na temat tego, jak się przygotować i co będzie ci potrzebne na studiach!