Systematyczność – prosty sposób na rozwinięcie rutyny poprzez rysunek

Jedną z najważniejszych umiejętności w rysunku, jest systematyczność, czyli prowadzenie szkicownika. Pozwala to na szybszą naukę i śledzenie swojego rozwoju. Ale jak zacząć systematycznie rysować?


Nie możesz się zmotywować? Te proste tricki rozbudzą twoją pasję na nowo!


kurs na architekturę przykładowa praca

Systematyczność w pigułce

W rysunku bardzo ceni się osoby które potrafią codziennie rysować i implementować co nowsze techniki do swoich szkiców czy prac. To właśnie Ci artyści najszybciej się rozwijają, zostawiając inne osoby w tyle. O tych osobach często mówi się, że mają talent, ale w rzeczywistości to rutyna jest tym talentem. Ciężka praca, nie wrodzone umiejętności.

Systematyczność nie jest tylko umiejętnością cenioną w rysunku, ale także na co dzień. Dzięki wdrożonym rutynom jesteśmy w stanie zrobić więcej, lepiej się organizować i unikać zaległości. W dzisiejszych czasach coraz rzadziej spotyka się osoby, które taką rutynę sobie ustanowiły, co może Ci dać przewagę nad innymi. Innymi słowy, systematyczność można opisać słowami „Ciężkiej Pracy”, ale nie koniecznie musi tak być. Wystarczy robienie czegoś przykładowo 15 minut dziennie, aby można to było nazwać rutyną. Najważniejszym jednak spostrzeżeniem musi być to, że taka rutyna musi być ustanowiona przez Ciebie, nie szkołę ani pracę.


Zobacz także


Jak wprowadzić rutynę?

Najlepszym sposobem jest założenie szkicownika. Szkicownikiem może być każdy zeszyt, ale najlepszy będzie pusty, bez kratek ani linii. Szkicownik to tak naprawdę zeszyt, w którym rysujemy codziennie, więc następnym krokiem będzie naszkicowanie czegoś. Może to być postać, martwa natura czy krajobraz. Najlepiej zacząć od tego, co się lubi, a potem przechodzić do trudniejszych tematów. Rysowanie 15 minut dziennie na początek powinno wystarczyć. Po pierwszym tygodniu ten czas można zwiększyć do na przykład 30 minut. Wystarczy miesiąc, aby dojść do ponad godziny.

Dobrym pomysłem będzie zapisywanie dat przy każdym szkicu. Na kursach rysunkowych często zwraca się na to uwagę. Dzięki temu możesz śledzić swoje postępy na przestrzeni kilku tygodni, potem miesięcy a potem lat.


NAUKA RYSUNKU = DOMIN


Jeżeli będzie Ci ciężko się zmobilizować, to zapisz się na kursy rysunkowe. Nie tylko „zmusi” Cię to do ruszenia się z domu, ale także da Ci możliwość spotkania z ludźmi, których interesuje to samo co Ciebie. Wspólnie będziecie mogli się motywować i rozwijać nie wspominając już o tym, że kursy rysunkowe znacznie wpłyną na twój warsztat.


40 days in a row – genialna metoda na systematyczność

Jest jednak metoda która bije wszystko inne na głowę – 40 days in a row.

W metodzie tej rysowanie podzielone jest na specjalne etapy. Tak ułożone żeby nie sprawiały trudności ani żeby nie przerażały.

Żeby zbudować systematyczność trzeba zacząć od naszej głowy. To tu siedzi największy problem. Zobacz co się dzieje kiedy systematyczność wzmocniona metodą 40 days in a row dojdzie do końca.

Ten rysunek powstał właśnie dzięki niej:

systematyczność w rysunku

Zapoznaj się z naszymi artykułami:

Akwarela i rysunek – kilka szokujących faktów

Rodzaje ołówków – ciekawy poradnik dla początkujących

Jak dobierać kadr – bardzo ważna a pomijana wiedza