Systematyczność – dlaczego warto rysować codziennie?

jak dostać się na architekturę kontekst otoczenia

Nauka rysunku opiera się często na powtarzaniu czynności, które pozwalają nam się wyuczyć nowych nawyków. Podobnie zresztą jak i z nauką czegokolwiek innego. Powtarzanie jest tutaj bardzo ważne, a wraz z powtarzaniem – systematyczność.


Problemy z rysowaniem? Zobacz jak znaleźć motywacje do rysowania?


Systematyczność – co to znaczy?

Systematycznie to znaczy w równych odstępach czasowych. Oczywiście nie odpowiada to na pytanie ile mamy rysować. Nie ma tutaj konkretnej liczby. Jest tak dlatego, że każdy jest inny. Niektórzy rysują dla zabawy, inni chcieliby na tym zarabiać. Jednym nauka przychodzi szybciej, innym wolniej… Nie da się tutaj stwierdzić, ile Wam to zajmie. Najczęściej przyjmuje się zasadę, że mistrzostwo to 10 tysięcy godzin. Wydaje się to ogromną liczbą, ale jeśli rozłoży się ją na równe części i dni, okazuje się że do mistrzostwa można dojść w kilka lat.

Tak jak mówiłem, nie da się stwierdzić też czy Tobie zajmie to 10 tysięcy godzin, czy może 8 albo 12 tysięcy. W zależności od tego jak bardzo skupiasz się na nauce rysowania, czas którego potrzebujesz może być dłuższy lub krótszy. Do tego dochodzą jeszcze predyspozycje jak i nawyki.

Ile rysować?


Zobacz także


To zależy. Jeżeli zależy wam na mistrzostwie, to oczywiście najlepiej byłoby rysować całymi dniami. Oczywiście jeśli spojrzymy się na to realistycznie, nie jest to prawdopodobne. Zawsze zdarzy nam się mieć gorszy dzień, w którym nie będziemy mieli możliwości niczego narysować. Jednakże, najczęstszymi powodami, dla których nie rysujemy są tak na prawdę rozpraszacze, jak granie na komputerze czy oglądanie filmów.

Jeśli rzeczywiście spojrzymy na to ile czasu mamy odejmując szkołę czy prace, to na spokojnie zmieścimy co najmniej 2 godziny rysunku dziennie.

Systematyczność i jego korzyści

Sama systematyczność przydaje się wszędzie. W szkole, w pracy, nie jest to tylko zasada, którą przyjmuje się w rysunku. Będąc systematycznym każdy jest w stanie wszystkiego się nauczyć. Ograniczają nas tylko predyspozycje, ale nie brak talentu. Talent nie istnieje. Nikt nie rodzi się z umiejętnościami które potem same się rozwijają. Ludzie wkładają w te umiejętności dużo pracy i ćwiczeń, żeby rzeczywiście były na tyle rozwinięte.


NAUKA RYSUNKU = DOMIN


Tak samo my, planując i będąc systematyczni jesteśmy w stanie osiągnąć wszystko, a w tym przypadku dobrze nauczyć się rysować!

Jak wyćwiczyć systematyczność?

Jednym z najlepszych sposobów na ćwiczenie systematyczności jest planowanie. Mając wypisane co i kiedy zrobić, potrafimy nie tylko ćwiczyć bycie systematycznym, ale także pamiętać o ważnych sprawach.

Jeszcze innym sposobem może być uczęszczanie na kursy rysunkowe. Mając miejsce do którego musimy się przemieścić łatwiej jest nam zabrać się do roboty. Przykładem mogą być chociażby zajęcia online. O wiele ciężej było nam się zmusić do ich uczęszczania, niż do chodzenia do szkoły. Tak samo ze skupieniem. Dodatkowo uczęszczanie na kursy rysunku pozwoli ci rozwinąć swoje umiejętności do maksimum w jak najszybszym czasie!

Dodaj komentarz